Department of Political Science and State Administration
За весь час існування структурного підрозділу переважна більшість викладачів кафедри за індивідуальними планами наукової роботи проводила самостійні дослідження з різних проблем як політико-історичної складової політичної науки, так і сучасної політології, охоплюючи широку географію як регіонального, так і світового масштабу. Разом з тим, їхні наукові доробки торкалися змістовного поєднання основ теоретичної та практичної політології.
Тема комплексної наукової проблеми, яка об’єднувала науково-дослідні інтереси викладачів постійно корегувалася в контексті актуальних проблем сучасної політичної науки й відображала реальні проблеми загальнодержавного та регіонального розвитку.
Якщо в 1990-х роках колектив кафедри зосередив наукову увагу переважно на теоретичних засадах розвитку політичної науки, то з початку ХХІ століття викладачі поглибили комплекс наукових пріоритетів з урахуванням регіональної специфіки, що стало вимогою сучасності. Відтак, викладачі працювали над комплексною темою «Національно-демократичний, етнополітичний та культурно-освітній розвиток України: політологічний та соціологічний виміри», а згодом – «Електоральні, політичні, культурні, етнонаціональні проблеми розвитку України та країн Центрально-Східної Європи», що є складовою колективної наукової проблеми «Трансформаційні процеси в Україні та країнах Центрально-Східної Європи».
Лише за 1999 – 2010 роки викладачами кафедри опубліковано понад 500 наукових робіт, серед яких більше ніж чотири десятки науково-методичних посібників, понад трьохсот статей. Значне місце в представленні результатів наукових досліджень займають індивідуальні та колективні монографічні видання. Останнім часом викладачі кафедри виконували наукове навантаження в тому ж тематичному напрямі.
У 2015 році було затверджено нову назву науково-дослідної роботи кафедри, головною метою якої є моніторинг трансформаційних процесів у країнах Центральної та Східної Європи з перспективою оптимізації реформ у політичній і державно-управлінській сфері України з акцентом на регіональний вимір. Тема «Політичні, державно-управлінські й регіональні процеси в країнах Центральної та Східної Європи» сформована з урахуванням сучасних наукових інтересів викладачів, а також вимог щодо реалізації пріоритетних політико-управлінських реформ в Україні.
Загалом, основні напрями наукових досліджень та інтересів колективу кафедри політології і державного управління можна згрупувати в наступних тематичних блоках: трансформаційні процеси в країнах Центральної та Східної Європи; етнополітичні та етносоціальні процеси в Україні й країнах Центральної Європи; проблеми політичної регіоналістики; елітотворчі та електоральні процеси в Україні й Закарпатті; морально-психологічні та культурологічні аспекти політичних процесів.
Кафедра політології і державного управління УжНУ проводить активну наукову й науково-методичну роботу, намагаючись донести результати власних досліджень через активну публічну та видавничу діяльність. Найпомітнішими успіхами колективу є робота над науковими монографіями, навчальними підручниками, навчально-методичними посібниками, науковими статтями. Значною частиною нашої діяльності є й організація, проведення та участь у наукових, науково-практичних конференціях, семінарах, «круглих столах», дискусійних клубах, інших фахово-професійних форумах регіонального, всеукраїнського та міжнародного масштабів.
Незважаючи на складну матеріально-технічну базу колектив кафедри жодним чином не зменшує обертів наукового та навчально-методичного змісту досліджень, що підтверджується підготовленими професорсько-викладацьким складом кафедри науковими та навчально-методичними працями.
Одними із перших з-під пера колег вийшли роботи «Цілісність і суперечливість сучасної цивілізації. Нове політичне мислення» (1990), «Людина і суспільство» (1994), «Становлення і розвиток політичної думки в Україні» (1995), «Історія української державності» (1996), які з нових позицій розкривали проблеми політичного розвитку суспільств, подавали інформацію про політичну думку й історію в світі та Україні. Саме ці «місцеві» видання, авторами яких були В.Л. Боднар, М.М. Вегеш, В.І. Худанич, стали першими орієнтирами в політичну науку для ужгородських студентів.
Серед наступних навчальних посібників і підручників варто виділити такі колективні видання викладачів кафедри політології як «Основи політології» (1998, 2000), «Політологія: конспект лекцій» (1999), «Навчальні програми кафедри політології Ужгородського національного університету» в 2 частинах (2002), «Нариси з історії світової політичної думки і становлення сучасної політології» (2003, 2006), «Політологія: навчальна програма нормативного курсу і плани семінарських занять (методичний посібник)» (2006), «Конкурсні тестові завдання для вступників: Людина і світ» (2006), «Конкурсні тестові завдання для вступників: Людина і суспільство» (2007), «Наукова робота студентів факультету суспільних наук: організація, виконання, оцінювання» (2007, 2009, 2010) та ін.
Особливої уваги заслуговує «Політологія: підручник» (2008), яке підготовлене кафедральним колективом під редакцією професора Миколи Вегеша й затверджене Міністерством освіти і науки України. Видання побачило світ у київському видавництві «Знання» й розійшлося багатотисячним тиражем в Україні. Підручник містить п’ять основних розділів: «Теоретико-методологічні та історичні засади науки про політику»; «інституційний вимір політики»; «Політичні процеси»; «Соціальні та ціннісні аспекти політики»; «Світовий політичний процес. Система міжнародних відносин».
У 2013 – 2014 навчальному році рішенням кафедри політології і державного управління УжНУ (протокол № 7 від 26 лютого 2014 року) започатковано видавничу навчально-методичну серію «Кафедра», яка має на меті заповнити прогалину в навчально-методичному забезпеченні студентів новими навчально-методичними порадами.
Крім індивідуальних та колективних монографій, посібників, навчальних програм, методичних порад викладачі, аспіранти й студенти мають можливість оприлюднювати свої наукові доробки у фахових збірниках статей і журналах «Науковий вісник Ужгородського університету. Серія: Педагогіка. Соціальна робота», «Науковий вісник Ужгородського університету. Серія: Історія», «Регіональні студії», «Саграtіса-Карпатика», «Регіоналістика», а також часопис «Соціально-політичні студії».
У 2010 році викладачі кафедри (М.М. Вегеш, М.П. Зан, Ю.О. Остапець, М.Ю. Токар) спільно з Науково-дослідним інститутом політичної регіоналістики УжНУ та Інститутом етнонаціональних досліджень Угорської академії наук (представник – Ч. Фединець) завершили науково-дослідницьку роботу над масштабним міждержавним проектом, результатом якого стало видання одночасно двома мовами (українська і угорська) комплексної наукової монографії «Закарпаття 1919 – 2009 років: історія, політика, культура» (в Ужгороді та Будапешті).
У 2011 році побачила світ фундаментальна монографія М.О. Лендьел «Місцева демократія у країнах Центральної і Східної Європи», яка стала підсумком багаторічної науково-дослідницької роботи фахівця.
У 2014 році члени кафедри політології і державного управління Ужгородського національного університету (М.П. Зан, А.Ю. Ключкович, М.М. Колодій, Ю.О. Остапець, М.Ю. Токар) знову ж таки спільно з науковцями Науково-дослідного інституту політичної регіоналістики УжНУ разом із колегами з Науково-дослідного інституту європейської інтеграції та регіональних досліджень і кафедри політології та державного управління Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича (директор інституту та завідувач кафедри – професор А.М. Круглашов). Результатом співпраці стало видання наукової монографії про політичні процеси в регіональному вимірі на прикладі Буковини і Закарпаття.
У 2016 році були опубліковані науково-дослідні роботи одразу двох викладачів кафедри у вигляді монографій: Остапець Ю.О. «Електоральні процеси на Закарпатті у контексті загальнонаціональних виборів» та Асланов С.А. «Етнополітична стабільність держави: політико-правовий аналіз».
Здійснена викладачами кафедри науково-дослідницька робота не залишилася не помітною як науковою, так і громадською аудиторією.
У 2002 році на книжковому конкурсі в Ужгороді «Книга на Миколая – 2002» у номінації «Краще видання» нагороду отримали автори колективної праці «Вони боронили Карпатську Україну» (Ужгород: Вид-во «Карпати»), серед яких і викладачі кафедри М.М. Вегеш, М.Ю. Токар.
У серні 2009 року в Києві Державним комітетом телебачення і радіомовлення України науковців кафедри М.М. Вегеша й М.Ю. Токаря нагороджено Дипломом ІІІ ступеня в номінації «З глибини знань» за видання монографії «Карпатська Україна на шляху державотворення» (Ужгород: Вид-во «Карпати»).
Взимку 2009 року в Ужгороді монографія М.М. Басараба і доцента кафедри М.Ю. Токаря «Громадські організації Закарпаття в боротьбі за державність України (кінець 80-х – початок 90-х років ХХ століття)» (Ужгород: Вид-во «Карпати») із видавничої серії «Studia Regionalistica» була визнана кращим науковим виданням 2009 року в Закарпатті.
У 2011 році на ужгородському конкурсі «Книга на Миколая – 2011» дипломом «Краща книга року» була удостоєна колективна праця українських та угорських авторів «Закарпаття 1919 – 2009 років: історія, політика, культура» (Ужгород: Поліграфцентр «Ліра») (від кафедри – М.М. Вегеш, М.П. Зан, Ю.О. Остапець, М.Ю. Токар).
А у 2014 році в Ужгороді автори колективної монографії «Електоральні процеси України в регіональному вимірі: Буковина і Закарпаття» (Ужгород: Поліграфцентр «Ліра») удостоєні дипломом переможця в номінації «Краще наукове видання» на конкурсі-ярмарку «Книга на Миколая – 2014» (від кафедри – М.П. Зан, А.Ю. Ключкович, М.М. Колодій, Ю.О. Остапець, М.Ю. Токар).
Відповідальний за інформацію: М.М.Вегеш
Дата оновлення сторінки: 15.01.2019