Відділ соціально-психологічної служби
Результати та досягнення в діяльності співробітників центру ЦПС:
Співробітник ЦПС, психолог Фомічова Катерина регулярно проводить практичний семінар-тренінг „Допомога першокурснику в адаптації до особливостей навчання у ВНЗ”, лекційні заняття, семінари-тренінги „Допомога молодій студентській сім’ї”, лекційні заняття „Підготовка до батьківства”, лекційне заняття „Попередження конфліктних ситуацій”, тренінги навичок поведінки в конфліктних ситуаціях, семінари - диспути „Психологія жінок та чоловіків”, тренінги „На зустріч один одному”, лекції „Депресія. Самогубство – соціальне та фізичне.” „Обережно, СНІД??!!!”, лекції-дискусії „ Алкогольні напої – за і проти” , „Наркотики? Ні ” „Девіантна поведінка серед студентської молоді”, лекції – дискусії „Фізичне та психологічне насильство. Студентська та професійна етика”.
Ст. викладач Ісаєвич С.І. проводить навчально-методологічні заняття із студентами з метою формування професійного складової особистості студента, зміцнення професійного "Я", підтримки адекватної самооцінки та рівня домагання студентської молоді. Це проводиться на різних етапах навчання у вузі: адаптації (1 курс), інтенсифікації (2,3 к.) та ідентифікації (4,5 к.) Викладачем проведена конференція-диспут "Психологія життєвої кризи особистості".
Доцент Вовканич М.Д. тісно співпрацює з психологічними службами правоохоронних органів області, за призначенням органів прокуратури та судових рішень проводить судово-психологічні експертизи, консультації. До цієї діяльності залучає студентів юридичного факультету та кафедри соціології та соціальної роботи. Таким чином, проводиться психолого-соціальний аналіз делінквентної поведінки серед молоді, її суб’єктивні та об’єктивні причини. Участь у таких консультаціях сприяє професійному росту майбутніх фахівців і також формує їх власну поведінку щодо дотримання морально-правових норм та попередження девіацій.
Співробітники ЦПС налагодили співпрацю із психологічною службою Закарпатської регіональної митниці. Вона полягає в наданні консультативної допомоги з питань психології праці, інженерної психології, а також в проведенні лекцій на постійно діючому інформаційно-методичному семінарі керівників структурних підрозділів митниці. Так, ст. викл. Ісаєвич С.І. провела заняття по темі „Психологічна діагностика в роботі митника”, а доц. Вовканич М.Д. провела лекцію на тему „Психологічні кризи та стреси в роботі митника: шляхи їх попередження та подолання”
У відповідності до реалізації Державних, регіональних і місцевих програм центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, на підставі Закону України “Про соціальну роботу з дітьми та молоддю” ЦПС надає допомогу департаменту соціальних служб ОДА з питань індивідуальних консультацій та занять з кандидатами у прийомні батьки та батьками вихователями з метою визначення їх психологічної та соціальної готовності стати прийомними батьками та батьками-вихователями. Було обстежено понад 40 осіб різних національностей, які проживають на Закарпатті.
Для жінок, які виховують дітей-інвалідів, за сприянням Закарпатського обласного товариства інвалідів ВОІ СОІУ та Ужгородського товариства інвалідів праці і дитинства „Оптиміст" ЦПС розробили інформаційні бюлетені та провели тренінги.
ЦПС прийняв учать у роботі Всеукраїнського семінару директорів дитячих притулків та надав методичний матеріал для роботи Центру психолого-соціальної реабілітації дітей позбавлених батьківського піклування в м. Свалява.
ЦПС приймає участь в розробці міської комплексної програми
„Забезпечення соціальної підтримки вразливих верств населення та формування нової якості громадських послуг”, стратегічною ціллю якої є „Розвиток людини та підвищення соціальних стандартів життя” та створення міського Центру психологічних послуг.
Доц. Пелін О.В. разом із студентами проводить пілотажні соціологічні опитування на тему: «Основні тенденції структурних зрушень сучасної української сім’ї», «Профорієнтація учнів та їх очікування щодо вибору майбутньої професії», «Життєві труднощі дітей закордонних трудових мігрантів Закарпаття». Результати соціологічного дослідження доводять існування реальних можливостей впливу на профорієнтацію старшокласників. На вибір професії учнями старших класів максимально сильно впливає рівень її престижності в нашому регіоні. Занадто консервативний рівень «регіональної престижності» професії визначається попередніми поколіннями закарпатців. Це значно обмежує можливості самостійного вибору учнями старших класів майбутньої професії. Престижними залишаються професії юриста, економіста, лікаря, готельного та туристичного бізнесу.
Висновки дослідження: вплив транскордонної міграції батьків на життєві труднощі їх дітей має чітке гендерне забарвлення, а саме довготривала відсутність мами створює для дитини більш високій рівень життєвих труднощів, аніж відсутність батька.
Співробітники ЦПС забезпечують просвітницько-пропагандистський напрямок роботи, виступаючи з лекціями серед школярів м. Ужгороду, публікуючи статті в періодичних виданнях, приймаючи участь в циклі передач Всеукраїнського телепроекту студії "Експеримент" на каналі Тиса-1 "До і після". Зокрема, ст. викл. Ісаєвич С.І та доцент Вовканич М.Д.. були ведучими телепередач - „Психологія краси”, „Ігрова залежність як соціальна та психолого - педагогічна проблема”, „Психологічна служба - запит сьогодення”, „Підготовка до навчального року після довготривалих канікул”, „Підготовка дитини до навчання в першому класі школи”, „Депресії та проблеми попередження суїциду”, „Психологічний розвиток дитини в ранньому віці”, „Проблеми одинокості та соціально-психологічні методи її подолання”.
Результати науково-дослідницької діяльності співробітників ЦПС опубліковані в наукових виданнях.
- Ісаєвич С.І. Аналіз концептуальних підходів щодо проблеми особистісно-професійного становлення фахівців спеціальності « Психологія» // Науковий вісник УжНУ Педагогіка - Соціальна робота. Випуск 14. Ужгород, 2008.- с.
- Заболотна Н.М., Зінич В.І., Ісаєвич С.І. Проблема особистісної позиції психолога - практика // Науковий вісник УжНУ Педагогіка - Соціальна робота. Випуск 16. Ужгород, 2009.- с.
- Вовканич М.Д. „Формування стійкої соціально-адекватної самосвідомості у школярів угорської національності.” - Матеріали міжнародного науково-практичного семінару „ Соціалізація особистості в умовах компактного проживання представників національних меншин”, - Берегове Закарпатської області, 21-23 травня 2009 рік.
- Вовканич М.Д. Чому необхідний малий прикордонний рух для держав? (психологічні аспекти) – Матеріали міжнародного „круглого столу експертів” 26 квітня м. Ужгород, 2009.
- Вовканич М.Д. Формування позитивного відношення до професії, як етапу соціалізації індивіда, та його значення для подальшої професійної діяльності. Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції „ Соціальна політика соціальна робота охорона здоров’я: як в Україні досягти європейського рівняв якості послуг?” 15-17 березня м. Київ, 2009.
- Вовканич М.Д Мінімізація деяких негативних соціально-психологічних наслідків для України в процесі розширення Шенгенського простору. Матеріали міжнародного „круглого столу експертів” 26 жовтень м. Ужгород, 2009.
- Вовканич М.Д „Медичні, психологічні та соціальні аспекти лікування депресивних станів та попередження суїцидів” матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції медичних психологів, психотерапевтів та психіатрів , Ужгород-Київ , 14 жовтня 2009.
Відповідальний за інформацію: Директор ЦПС - Вовканич М.Д.
Дата оновлення сторінки: 12.12.2013