Кафедра твердотільної електроніки та інформаційної безпеки
Основні напрями:
- ab initio розрахунки та експериментальні дослідження статичних і динамічних властивостей дипольних систем з полікритичними точками (трикритична точка, точка Ліфшиця, трикритична точка Ліфшиця) на діаграмах стану.
- вивчення взаємозв’язку умов створення нових об’ємних та плівкових наноструктурованих матеріалів зі специфікою складу, розмірності та керованої зміни механічних, термодинамічних, оптичних та електрофізичних параметрів окремих компонент і структур у цілому на основі халькогенідів та діелектричних матриць, як функціональних матеріалів інформаційної техніки, опто- та наноелектроніки для формування елементів систем оптичної обробки інформації (пам'ять, зв'язок, модуляція);
- розробка та створення нового класу матеріалів нанокомпозиційних структур, до складу яких входять органічні та неорганічні матеріали для голографічного запису інформації.
- розробка та створення на базі Ужгородського національного університету повноцінного функціонуючого грід-вузла української gLite грід-інфраструктури в умовах обмежених обчислювальних ресурсів для подальшого розвитку мережі й грід-сайту на gLite-middleware та забезпечення безпеки його використання;
- розробка програмного забезпечення для ефективного використання GRID технологій при проведенні розподілених розрахунків та підвищення захищеності інформації;
- розробка математичних моделей шифрів, шифросистем та криптографічних протоколів для захисту інформації, що обробляється і передається в комп’ютерних мережах;
- розробка нейронних мереж з алгоритмами Хебба-Кохенена та їх застосування в системах захисту інформації.
Діючі проекти
1) Створення та дослідження нанокомпозитних матеріалів для біосенсорів рівня pH на основі пурпурних мембрам модифікованих детергентами (ДБ – 854п, Різак В.М.)
2) Нелінійно-оптична абсорбція світла та енергетична структура фотонних стекол при зміні локального оточення атомів (ДБ-821, Міца В.М.)
3) Процеси формування моношарів та нанофазне структурування в склоподібній матриці графеноподібних двохвимірних халькогенідів миш'яку та германію (ДБ-842, Голомб Р.М.)
4) Емісійна спектроскопія стимульованих поліморфних перетвореннь і приповерхневого окиснення в матеріалах халькогенідної фотоніки. (ДБ-843, Міца В.М.)
Словацько-український науково-технічний проект
5) Релаксаційні і фотоіндуковані ефекти в халькогенідних стеклах системи Ge-As-S (Se) (керівник проекту (Україна) Різак В.М., керівник проекту (Словаччина) Карол Флахбарт).
Кафедрою ТЕІБ створено повноцінний функціонуючий вузол української gLitе грід-інфраструктури на базі Ужгородського національного університету та зроблено налаштування необхідної системи безпеки, а також ведуться роботи з розробки програмного забезпечення для ефективного використання GRID технологій при проведенні розподілених розрахунків та підвищення захищеності інформації.
Ведуться дослідження динамічних процесів у відкритих за енергією та інформацією фізико-хімічних системах які показали, що при певних умовах і при наявності самоорганізації можуть формуватись стійкі впорядковані структури. Одним з основних застосувань при цьому є задачі аналогової обробки та захисту інформації з використанням нейронних мереж.
На кафедрі ТЕІБ досягнуті значні успіхи в реалізації механізмів керованості властивостями вихідних матеріалів, шарів і структур на їх основі; вивчений механізм формування компонент обернених фотоіндукованих змін структури і властивостей світлочутливих халькогенідних склоподібних напівпровідників і тим самим реверсивного оптичного запису в них; досліджені ефекти самопідсилення і фіксації голографічного запису. Вперше розроблені і виготовлені методом вакуумного термічного осадження високоякісні багатошарові структури на основі цілого ряду ХСН Se, As-(S)Se, Se-Te з різним періодом модуляції за складом, а також уперше проводилися дослідження світлочутливих халькогенідних наношаруватих структур як матеріалів для оптичного і електрофотографічного запису інформації.
Унікальними є розроблені науковцями кафедри наношаруваті структури а-Se/As2S3 різної періодичності в межах 5-50 нм, на яких уперше виявлені стимульовані світлом ефекти взаємодифузії, що приводять до локальних змін густини, геометричних розмірів і застосовні тим самим для створення поверхневих нанорельєфів. Розроблена теоретична модель, що базується на залежності зміни об’єму твердого розчину системи As-S-Se від його складу і зв’язку коефіцієнту взаємодифузії з інтенсивністю світла, яка адекватно описує формування поверхневого рельєфу в багатошарових структурах a-Se/As2S3. Одержані структури є придатні для створення поверхневих голографічних граток, оптичних елементів в реальному режимі часу без хімічного підсилення, з дифракційною ефективністю на довжині хвилі0.63 мкм у режимі відбивання – 4-5.1%, при нанесенні алюмінієвого покриття – 20-25%. Ці гратки-оригінали придатні для безпосереднього копіювання на фотополімер та тиражування шляхом тиснення на полімерну плівку. Результати розрахунків підтверджують, що зменшення товщини шарів до нанометрових розмірів веде до суттєвого збільшення швидкості процесу запису.
Колективом кафедри ТЕІБ проводиться інтенсивна робота з вивчення механізму, спільних закономірностей фото-і термодифузійних процесів у наноструктурованих матеріалах на основі халькогенідних склоподібних напівпровідників та створення на їх основі якісно нових типів реєструючих середовищ, оптимізованих по стабільності, чутливості та керованості процесом запису.
Продовжується робота над розробкою світлочутливих плівкових структур на базі бактеріородопсину (БР) різного складу; дослідження можливості ефективного керування оптичними параметрами плівок БР при збереженні їх надзвичайної реверсивностi; теоретичне та експериментальне обґрунтування механізму впливу сенсибілізуючих речовин на кінетику фотоциклу БР для одержання плівкових структур БР з заданими властивостями, що надасть їм перспективність практичного застосування в якості середовища для запису та обробки оптичної інформації.
Ведуться роботи з розробки та створення нового класу нанокомпозитних структур, до складу яких входять органічні та неорганічні матеріали, а також створення на базі таких структур волоконно- і інтегрально-оптичних чутливих елементів хімічних сенсорів.
На кафедрі ТЕІБ постійно працює науковий семінар (керівник – проф. Мар’ян М.І.) та студентський гурток (керівник – доц. Шипляк М.М.). У роботі семінару приймають участь як викладачі, наукові співробітники, аспіранти, так і студенти факультету. Регулярно слухаються доповіді за матеріалами кандидатських і докторських дисертацій. На студентському гуртку студенти кафедри мають можливість ознайомитися з останніми науковими здобутками колективу кафедри та перспективами розвитку.
Колектив кафедри ТЕІБ прикладає багато зусиль для забезпечення періодичного видання „Наукового вісника Ужгородського університету. Серія Фізика”, головним редактором якого є завідувач кафедри проф. Різак В.М.
У 2011-2012 н.р. кафедрою ТЕІБ започатковано проведення Регіональної науково-практичної конференції студентів та молодих учених «Інформаційні технології у житті науковців та молодих вчених Закарпаття» за підтримки Закарпатського фізичного товариства та Академії технологічних наук України. У 2013-2014 н.р. кафедрою проведено чергову ІІ Регіональну науково-практичну конференцію студентів та молодих учених «Інформаційні технології у житті науковцій та молодих вчених Закарпаття».
Відповідальний за інформацію: Завідувач кафедри - Різак Василь Михайлович
Дата оновлення сторінки: 22.03.2019