Новини

20.04.2016
3849

Випускники факультету міжнародних відносин отримують ще й додаткову кваліфікацію референта-перекладача

Факультет міжнародних відносин відсвяткував 18 років - у 1998 році в Ужгороді було відкрито Філію Інституту міжнародних відносин Київського національного університету ім. Т. Г. Шевченка, яка досить швидко «виросла» до популярного серед абітурієнтів напрямку навчання. Сьогодні  – це один із престижних факультетів, який  випускає високо затребуваних спеціалістів не лише в Україні, а й за кордоном.  У структурі факультету три кафедри: міжнародних економічних відносин, міжнародних відносин, теорії та практики перекладу.

Факультет забезпечує підготовку бакалаврів та магістрів з спеціальностей міжнародні економічні відносини,із спеціалізацією міжнародний бізнес, економічна дипломатія,  міжнародна економіка, інвестиційна політика. Випускники отримують  диплом міжнародного зразка та, крім основної спеціальності, ще й кваліфікацію референта-перекладача з англійської, німецької або французької мови.

У студентів-міжнародників є унікальна можливість стажуватись за кордоном, брати участь у програмах студентського обміну, відвідувати в рамках міжнародних програм багато країн світу, а також проходити практику та бути працевлаштованими як у держустановах, так і на провідних підприємствах з іноземними інвестиціями (в Закарпатській області це, наприклад, Джейбіл, Ядзакі, Флекстронікс, Єврокар та інші).

Викладачі факультету постійно підвищують свій фаховий рівень, у т.ч. за допомогою стажування за кордоном, зокрема, у США, Канаді, Німеччині, Австрії, Чехії, Словаччині, Польщі, Угорщині. До навчального процесу залучаються закордонні професори із Швейцарії, США, Канади, Чехії, Угорщини, Словаччини.

«Факультет у свої 18 років відбувся. Це один з провідних підрозділів УжНУ. У нас чудова атмосфера, хороший професорсько-викладацький колектив. А найбільшою гордістю є наші студенти. Багато хто з них реалізували себе на дипломатичній роботі, в Кабміні, Адміністрації Президента, органах державної виконавчої влади та місцевого самоврядування регіонів, у міжнародних організаціях, фірмах з іноземним капіталом, – розповідає про переваги навчання на факультеті декан, доктор політичних наук, професор Микола Палінчак, який очолює факультет понад 10 років. – Наші випускники – це економісти-міжнародники, референти-перекладачі, які із знанням щонайменше однієї іноземної мови себе чудово реалізовують».

А із знаннями кількох мов – і поготів! Приміром, колишня  випускниця  Лоліта  Гедьо, яка  вільно володіє  трьома мовами: всі опанувала на факультеті міжнародних відносин. Зараз дівчина працює у Польщі, в одній з міжнародних організацій.

 Студенти-міжнародники мають хорошу можливість отримати подвійні дипломи. Зокрема, укладено договір про співпрацю з Академією Полонійною (місто Ченстохов, Польща). «Згідно з цією угодою ми будемо давати подвійні дипломи разом з поляками. Вони визнали дві третини нашої програми. Але, оскільки у наших навчальних програмах дуже мало практики, то щороку наші студенти, які хочуть отримати подвійний диплом, будуть проходити стажування на базі польського вишу, – пояснює Микола Палінчак. –  Ці студенти одночасно є студентами і нашими, і польського вишу. І можуть подаватися на програму ERAZMUS. Наші теж мають право, але одиниці пробиваються. А якщо вони стають студентами ЄС, їм легше брати участь у таких міжнародних програмах. Дехто із студентів вже поїхав вчитися з Польщі у Словаччину на 6 місяців, отримують хорошу стипендію. Подібні програми передбачені і для наших викладачів. Зокрема, ми разом з професором Іваном Зимомрею їдемо у Румунію читати лекції».

Декан розповідає, що особливістю факультету є те, що багато студентів задіяні у різних програмах стажування. Передусім завдяки тому, що добре знають мови. Постійно мінімум 2-4 молодих людей їдуть безкоштовно на стажування у Словаччину, Угорщину, інші країни. У літній час багато студентів використовуються програму «Work and travel». Щороку у США за цією програмою їде 15-20 студентів факультету міжнародних відносин.

Обирають факультет і абітурієнти з інших областей України. Додаткова принада – якісно відремонтована частина студентського гуртожитку. «Нам приємно, що недавно відкрили оновлений поверх гуртожитку, де у наших студентів спільно із студентами факультету гуманітарно-природничих наук  ідеальні умови для проживання, дійсно європейські. Це приваблює студентів з інших областей: Львівської, Донецької, Івано-Франківської та інших», – додає професор Палінчак.

Крім того у різні часи на факультеті навчалися іноземні студенти з Німеччини, Угорщини, Словаччини. Невдовзі студентом магістратури стане юнак з Чехії. Чому така зацікавленість іноземців закарпатським вишем? Декан пояснює: «Вони дізнаються, що наші дипломи успішно підтверджуються вишами цих країн. Наприклад, один з наших випускників отримав диплом спеціаліста, подав документи у  Карлів університет у Празі, і там підтвердили його спеціаліста як магістра. Це хороший приклад, адже не всі спеціальності може підтвердити іноземний виш із світовим рейтингом, а «міжнародні економічні відносини» – може».

На факультеті започаткували також практику відкривати спеціалізовані кабінети із зібраними бібліотеками угорської, чеської, словацької, румунської літератури. Влітку заплановане відкриття також кабінету українсько-польської дружби. Польські партнери готові допомогти з ремонтом приміщення та комп’ютерною технікою.

Активним на факультеті є студентське життя. Діє команда КВК, відзначають студенти перше вересня, День міжнародника, «екватор». «До речі, ми – перший факультет УжНУ, який одягнув своїх студентів у мантії. Це було 10 років тому, зараз це – норма. Тим часом думаємо, як розробити певні ритуали для факультету, розширити перелік наших заходів, щоб зміцнити авторитет», – каже Микола Палінчак. 14 квітня факультет відсвяткував  своє 18-річчя. Факультет відвідало понад 200 учнів шкіл міста, які змогли довідатись про  переваги факультету.

Володимир Приходько, завідувач кафедрою міжнародних економічних відноси, доктор економічних наук, професор, директор Інституту державного управління та регіонального розвитку: «Кожна з кафедр факультету володіє потужним професорсько-викладацьким потенціалом, оскільки об’єднує в собі не тільки теоретиків, але й практиків.Кафедра міжнародних економічних відносин  веде активну викладацьку та науково-дослідницьку роботу у сферах зовнішньоекономічних зв’язків та світового господарства, міжнародного бізнесу та європейської економічної інтеграції».    

 

Зокрема, кафедра міжнародних відносин, викладачі якої забезпечують читання курсів в галузях юриспруденції, світової політики, теорії міжнародних відносин, теорії та практики ведення переговорів, міжнародної інформації, консульської та дипломатичної служби. На усіх кафедрах, по-перше, звертають значну увагу на вивчення систем управління та менеджменту в зарубіжних країнах. Другий блок пов'язаний з інформацією,її пошуком та систематизацією: студент повинен вміти правильно нею скористатися. І третій важливий блок – дипломатія і технології комунікації, знання дипломатичного протоколу, етикету».

Ален Панов, професор, кандидат історичних наук, завідувач кафедри міжнародних відносин зазначає: «Сильні сторони факультету міжнародних відносин – хороший корпоративний дух і клімат всередині. Просування, підтримка, взаємодопомога і відсутність «чорнухи» – це важливо. Коли ми формуємо особистість молодої людини, такі речі дуже впливають. Друга складова – серйозний прикладний компонент. Молоді люди, які обрали цю професію, дуже пов’язані із сучасним життям. Ми випускаємо, наприклад, економістів не радянської школи з штампами в голові, а послідовників Біла Гейтса і Стіва Джобса, готових до сучасного життя, які не бояться створювати свої системи координат. З іншого боку - це сильні лінгвісти. Наш факультет – єдиний,  який дає дві міцні спеціальності. Ще одна важлива позиція: професію міжнародника звикли вважати мажорною. Це дійсно так, але мажорність полягає трохи в інших речах. Молоді люди мають як правило гарний старт, сім’я підтримує, є нормальна база. Але вони є реалістичними поціновувачами сьогоднішнього життя. А ми це пробуємо розвивати. Життя заміть тебе ніхто не проживе. Студенти не є зашорені, не є замкнуті, вони дивляться на процес навчання по-споживацьки, готові відповіти на всі виклики суспільства. Студенти є розкутими, а це –класний початок для професії. Ринок праці він розсуджує, і переважна більшість наших випускників може знайти роботу і під час навчання».

«Ми створили демократичні умови, – каже декан Микола Палінчак. – Також намагаємося підбираючи найкращі кадри, брати практиків. У нас читають лекції кар’єрні дипломати і  державні службовці високих рангів, зокрема, Надзвичайний і Повноважний Посол України і  консул. Постійно запрошуємо до читання курсів нових фахівців у галузях теорії та практики перекладу, міжнародних фінансів та інвестицій, здатних підтримувати високий рівень викладання.

Завідувач кафедри міжнародних відносин Ален Панов додає: «Кістяк факультету складають ті, хто у житті себе зміг реалізували і може дозволити собі бути волонтерами на викладацькій роботі. Має хист і бажання працювати. На цьому етапі розвитку суспільства іншого виходу немає, в іншому випадку починається ненульова толерантність до корупції. Співпраця із студентом на факультеті –- це реальне партнерство. Місія викладача – бути гарним провідником, який десь відкриває нові методичні здібності студента до пізнання. Університет –- це рівень розвитку людини, а не суми знань. Тому допомогти людині шукати інформацію та навчити її застосовувати – наше завдання. Ми бачимо гарну віддачу з боку студентів і це - найкраще».

 

«Надійний лінгвістичний фундамент гарно підтримує наша кафедра теорії та практики перекладу. Студенти вивчають на факультеті польську і словацьку мови. А з ініціативи нашого декана,  проф. Миколи Палінчака, при підтримці Генерального консульства Угорщини в м.Ужгороді найближчим часом студенти зможуть вивчати ще й угорську мову», -- розповідає про плани професор Іван Зимомря, завідувач кафедрою теорії та практики перекладу доктор філологічних наук.

 

 

 

 

Прес-служба УжНУ

 

Категорії: