Державний університет із медичним факультетом на Закарпатті в м. Ужгороді було засновано 18 жовтня 1945 р. Заняття на медичному факультеті УжДУ почалися 1 лютого 1946 р. В 1948 році на медичному факультеті було відкрито кафедру мікробіології. Для її організації і завідування з Москви була запрошена кандидат медичних наук, доцент Ганна Максимівна Уліско, досвідчений фахівець і педагог. Крім педагогічної роботи вона займалася створенням матеріальної бази, оснащенням педагогічного процесу і підготовкою штату нових співробітників. Склад кафедри на той час був невеликим: зав.кафедрою, доцент Уліско Г.М., асистент Ольга Петрівна Кушнірова і один лаборант.
Після повернення доц. Уліско Г.М. в Москву у 1952 році , і в зв'язку з малою чисельністю працівників, кафедри мікробіології і гістології медичного факультету були об’єднані в одну, завідувачем став професор Рябов Костянтин Павлович.
На початку 60-х років, після від’їзду проф. Рябова К.П., знову відбулася реорганізація кафедри: вона була перейменована на кафедру мікробіології та інфекційних хвороб, завідувачем якої обрано к.м.н, доц. Петруса В.С., який був ще й проректором з наукової роботи УжДУ. Це сприяло розширенню кафедри і її подальшому розвитку. У 1960 р. за розпорядженням Міністерства Охорони Здоров’я СРСР для посилення кадрового складу факультету із Харкова на медичний факультет УжДУ був спрямований "десант" кваліфікованих фахівців-медиків, кандидатів медичних наук. Серед них такі відомі вчені-педагоги як О.Є. Пащенко і С.Д. Пащенко, В.І. Пушкаренко і Г.Д. Пушкаренко, Б.І. Волович і А.В. Смеренська, В.М. Єфімов і Л.К. Єфімова, Н.Д. Дасюк.
А. В. Смеренська була обрана асистентом кафедри мікробіології та інфекційних хвороб на конкурсній основі. У 1962 р. вона ж стала доцентом кафедри. З 1969 року з ініціативи завідуючого кафедри і проректора з наукової роботи В.С. Петруса без узгодження з деканом медичного факультету А.М. Кишко кафедру було відокремлено від курсу інфекційних хвороб і включено до складу біологічного факультету як самостійну одиницю, яка, однак, територіально залишалася на медичному факультеті. Основним мотивом такого кроку була необхідність розширення і зміцнення біологічного факультету УжДУ. У зв’язку з переходом кафедри на біологічний факультет кількість педагогічного навантаження зросла майже втричі, оскільки було розроблено близько 12 нових спеціальних курсів для студентів-біологів, а також за рахунок керівництва їхніми курсовими і дипломними роботами. Уже на біологічному факультеті в аспірантуру було прийнято багато біологів.
З 1979 року, після переходу Смеренської А.В. на посаду доцента за власним бажанням, завідувачем кафедри було обрано доцента Ладаній М.М., який керував роботою мікробіологічного колективу до 1982 року. З 1982 по 1986 рік кафедрою завідувала доцент Туряниця А. І. і саме при її керівництві із цілого ряду причин кафедра мікробіології перестала існувати як самостійна одиниця на біологічному факультеті, і була приєднана до кафедри “Фізіології рослин і генетики”. Але наукова тематика курсу мікробіології була в основному медичного спрямування і пов’язана із епідемічними захворюваннями на Закарпатті та розповсюдженими тут інфекційними захворюваннями (ріносклероми, озени, стафілококових інфекцій та інших природних осередкових хвороб).До штату співробітників кафедри на той час входило 7 викладачів: А.В. Смеренська– зав.кафедри к.м.н., доцент; О.П. Кушнірова, к.м.н., доцент; В.М. Плахотнюк, к.м.н., доцент; Н.М. Красницька (Андропова), к.м.н., доцент; М.М. Ладаній, к.м.н., доцент; А.І. Туряниця, к.м.н., асистент; І.М. Міговк, асистент, пізніше-старший викладач; а також зав. музеєм живих бактеріальних культур О.М. Повханич, старший лаборант В.І. Залукаєва (Петросова), лаборанти Г.Д. Колісник і М.П. Риндіна та препаратор О.П. Кий.
На фото: стоїть доц.. Смеренська А.І..Сидять зліва на право: доц.. Кушнірова О.П., доц.. Андропова Н.М., доц.. Петрус В.С., доц.. Ладаній М. М.
Наукова тематика кафедри була в основному медичного спрямування і пов’язана із епідемічними захворюваннями на Закарпатті та розповсюдженими тут інфекційними захворюваннями (ріносклероми, озени, стафілококових інфекцій та інших природних осередкових хвороб).
У 1986 році за ініціативи ректора університету проф. Володимира Івановича Лендєла із слабомотивованих і прямо кажучи безпідставних причин кафедра мікробіології перестала існувати як самостійна одиниця на біологічному факультеті, вона була приєднана до кафедри фізіології рослин і дарвінізму.
Колектив колишньої кафедри мікробіології, яка і надалі територіально залишається на медичному факультеті УжНУ, продовжує функціонувати у складі уже перейменованої у цьому ж 1986 році кафедри фізіології рослин і біотехнології, яка пізніше стає кафедрою генетики і фізіології рослин. Протягом цього часу мікробіологами захищено такі дисертаційні роботи: В.І. Петросовою на тему: "Характеристика ентеропатогенних стафілококів, виділених із різних джерел" у 1989 році; Н.В. Бойко на тему: "Bacillus subtilis 945 як основа біопрепарату антиклебсієльозної дії" у 1994 році; Г. М. Коваль на тему: "Систематика та біологія бактерій роду Klebsiella" у 2000 році, Б. М. Шаргою на тему: "Біологічні властивості бактерій роду Bacillus та їх антагонізм до фітопатогенних бактерій і грибів" у 2002 році; Т.І. Кордон на тему: "Ефективність субаліну при експериментальній колібактеріальній інфекції" у 2005 році.
У цілому період з 1986 по 2004 рік був найбільш складним за всю історію розвитку мікробіологічної науки в університеті, оскільки на цей час кафедра мікробіології офіційно не існує ні на медичному, ні на біологічному факультеті.
З 2002 року з ініціативи і під керівництвом доцента В.І. Петросової відкрито спеціалізацію "Мікробіологія" на кафедрі генетики і фізіології рослин, в зв’язку з чим вводяться додаткові спеціальні курси для студентів біологічного факультету – «Екологія мікроорганізмів з основами санітарної мікробіології», «Імунологія», «Медична мікробіологія», які читають доц. Петросова В.І., доц. Коваль Г. М.).
Неодноразові пропозиції мікробіологів відновити класичну кафедру мікробіології в університеті, що не знаходили підтримки на біологічному факультеті, були взяті до уваги деканом медичного факультету проф. В.І. Русином, заст. декана доцентом О.О.Болдіжаром і ректором університету проф. В.Ю. Сливкою. Завдяки їх безпосередньому сприянню 7 травня 2004 року було заново відкрито кафедру мікробіології, вірусології, епідеміології з курсом інфекційних хвороб на медичному факультеті, якою одразу ж після її створення і по теперішній час завідує професор, доктор медичних наук Галина Миколаївна Коваль.
Таким чином на теперішній час кафедра налічує 22 співробітники: із них –1 доктор медичних наук, професор, 6 доцентів, 11 асистентів, зав. лабораторії, два старших лаборанти, препаратор.
Клінічною базою кафедри є обласна інфекційна лікарня, практичною - бактеріологічна лабораторія 3-4 ступеню акредитації.
На кафедрі здійснюється підготовка за такими спеціальностями:
7.12010001 «Лікувальна справа»
7.12020101 «Фармація»
На фото: проф. Коваль Г. М., доц. Когутич А. І., проф. Бойко Н. В., ст. викл. Попович О. В., доц. Туряниця С. М., доц. Кіш П. П., лаборант Власенко Г. О.
Співробітники кафедри безперервно вдосконалюють навчальний процес, намагаючись дати студентам найновіші відомості про збудників інфекційних захворювань, їх біологічні властивості, сучасні медоти діагностики і лікування. Найголовнішим аспектом діяльності кафедри є забезпечення оптимальних умов для глибокого засвоєння студентами теоретичних та практичних основ предметів.
Кафедра постійно зміцнює свою матеріально-технічну базу – оновлено 10 навчальних аудиторій для практичних занять із студентами, лабораторії, устатковані необхідним обладнанням (люмінесцентний мікроскоп, компютери, мікроскопи з відеокамерами, смарт-телефізори) де виконуються навчальні, діагностичні, наукові дослідження. У 2004 р. при кафедрі було створено бактеріологічну лабораторію 3-4 ступеню акредитації.
У навчальному процесі на кафедрі також широко використовується комп'ютерна техніка для проведення тестування рівня знань студентів. Для покращення засвоєння тем підготовлено та видано чотири навчальних посібника (у тому числі і для іноземних студентів.Для виявлення рівня знань і умінь студентів на всіх етапах навчального процесу застосовуються вхідний, поточний, підсумковий та заключний контроль, що сприяє об`єктивизації оцінки знань студентів.
Велика увага на кафедрі приділяється виховній роботі, метою якої є покращення якості професійної підготовки, національного виховання спеціалістів-лікарів, зміцненні зв`язку теорії з практикою, формуванні у молодих людей наукового світогляду, моральних якостей, культури самоосвіти.
Співробітники кафедри займаються науковою роботою. У галузі медичної мікробіології розпочато експерименти по вивченню нозокоміальних інфекційних захворювань людини, збудниками яких є опортуністичні (умовно-патогенні) бактерії. Метою роботи є пошук і/чи конструювання нових ефективних протективних і терапевтичних засобів попередження і лікування інфекційних хвороб. Для успішного продовження розпочатої науково-дослідної роботи налагоджено наукове співробітництво між кафедрою мікробіології, вірусології, епідеміології з курсом інфекційних хвороб медичного факультету УжНУ і Коледжем Охорони Здоров’я Дебреценського університету (Угощина). У галузі імунології досліджено деякі молекулярно-клітинні механізми взаємовідносин бактерій (представників нормальної мікрофлори) з макроорганізмом за допомогою використання стерильних і гнотобіонтних тварин, в тому числі і генетично-модифікованих. Основним аспектом роботи було з’ясування особливостей локальної імунної відповіді організму на ті чи інші антигени бактеріального походження, дослідження механізмів дії пробіотиків. Налагодженим є співробітництво між кафедрою і лабораторіями проф. Джона Сібри Пенсильванського Університету (Філадельфія, США) за сприянням проф. Бойко Н.В.
Спільно з науковими установами Національної академії наук України та національних галузевих академій наук на кафедрі було укладено договір № 5979 «Створення пробіотиків з антибактеріальними та імуномодулювальними властивостями на основі лакто- та біфідобактерій», відповідно до спільного конкурсу наукових проектів НАН України та Українського науково-технологічного центру (УНТЦ) за Програмою «Цільові дослідження та розвиваючі ініціативи» та розпорядження Президії НАН України від 31.01.2014 №65. Керівник: Співак Микола Якович, доктор біологічних наук, член-кореспондент НАНУ, проф. Бойко Н.В. Фінансуючі сторони: Україна, Європейський союз. Співробітники кафедри виконали наступні науково-дослідні роботи: Для дослідження ефективності новостворених вагінальних пробіотичних препаратів відтворено модель вагінального стафілококового сепсису за допомогою локального введення у піхву BALB/c мишей суспензії штаму S. aureus 8325-4 з плазмідою резистентності до гентаміцину, який був наданий для досліджень співробітниками Інституту мікробіології та вірусології ім. Д. К. Заболотного НАН України (доц.Туряниця С. М.) Для уточнення видової належності всі штами, які є основою новостворених вагінальних пробіотиків секвеновано у співпраці з партнерами з Університету Болонья (Італія). Для цього штами культивували, тестували їх біологічні властивості, ліофільно висушували і надсилали для аналізу Партнерам в університет Болоньї (проф. Коваль Г. М.) З метою забезпечення достовірної ідентифікації усіх ізольованих мікроорганізмів із вагінальних слизових оболонок у BALB/c мишей з усіх експериментальних груп, а саме: контроль інфекції, інтактний контроль, лікування кожним штамом окремо, лікування композицією штамів, контроль фармабіотику і кожного його компоненту окремо проведено порівняння одержаних результатів біохімічних і протеомних (MALDI) методів типування аеробних та анаеробних представників мікробіоти піхви. Ідентифікація за допомогою тест-систем і з використанням протеомних методів виконана Бойко Н. В., Туряницею С. М. та Коваль Г. М. за участю партнера з Інституту експериментальної медицини Університету Йожефа Шафарика (Словацька Республіка). Всі ізольовані штами мікроорганізмів збережені і знаходяться в музеї НДЦ молекулярної мікробіології та імунології слизових оболонок.
На сьогодні комплексна тема кафедри «Здоров’я і реакреація. Особливості клінічно-епідеміологічних перебігів інфекцій та паразитозів, характерних для Закарпатського регіону», керівник д.м.н., проф. Коваль Г.М. Беручи до уваги факт, що останнім часом в інфекційній патології значно зросла частка і роль так званих опортуністичних бактерій, які викликають зростання числа ентероколітів, гастроентеритів, виразкових станів різної етіології, обумовлених не тільки ентеротоксигенними ешеріхіями, а й іншими ентеробактеріями, розроблено техніку виділення, культивування та ідентифікації анаеробних мікроорганізмів (до прикладу Helicobacter pylori,Clostridium defficile, Cl.perfringens) ). Розробляються нові підходи до швидкої і ефективної діагностики і успішного контролінгу зоонозів як бактеріальної так і паразитарної етіології в прикордонних районах Закарпаття. Отримано нові дані про кореляцію між забрудненням людини паразитами і їх алергічною схильністю.
На кафедрі створено музей ліофілізованих бактерій, більше 2000 штамів, та розпочато роботи по депонуванню найбільш перспективних штамів у Депозитарії Інституту мікробіології і вірусології НАНУ (м.Київ).
У межах курсу інфекційних хвороб впроваджено в медичну практику застосування настоянки ехінацеї для терапії хворих вірусними гепатитами і відновлення імунної системи організму. Налагоджено визначення вмісту важких металів (ВМ) у біологічних рідинах організму хворих із токсичними гепатитами. Розпочато комплексні дослідження мікроелементного гомеостазу у хворих із гострими вірусними гепатитами. При кафедрі працює Закарпатський відділ Товариства Мікробіологів України (ТМУ). Викладачі кафедри активно публікують результати досліджень, систематично проводять наукові семінари, приймають участь у всеукраїнських та міжнародних з’їздах, симпозіумах і нарадах (періодичні з’їзди ТМУ, республіканські конференції , міжнародні конгреси з мікробіології та імунології тощо).
У травні 2009 року (25-30) кафедрою сумісно із національною академією наук України та Міністерством освіти і науки України, інститутом мікробіології і вірусології ім. Д. К.Заболотного організовано і проведено 12 зїзд мікробіологів України ім.. С.М. Вернадського з міжнародною участю.
Проведено конференцій:
-«Інновації у харчовій галузі та участь у міжнародних проектах ( на прикладі CAPINFOOD), 7 липня 2014 року, Ужгород;
-«Національна конференція проекту CAPINFOOD в Україні», 7 серпня 2014 року в Ужгороді.
Міжнародний проект (в рамках південно-Європейського партнерства): CAPINFOOD – координаційний проект (з 01.03.2011 по 28.08.2014 року): http://www.capinfood.eu
-презентації проектів, діяльність УНТП «Агропродовольча» показ презентацій «Національна стратегія та діяльність УНТП» та «Діяльність УНТП» предствникам компанії «Баніса Енерджі» та заступнику міністра АПК 14 квітня і 17 травня 2016 року відповідно (Київ, Україна);
-поширення видання «Керівні вказівки для діалогу із політикумом», листівок «Керівні вказівки для можновладців» та «Інноваційні стратегії» 7 серпня 2017 року під час конференції, в Ужгороді.
- «Інновації у харчовій галузі та участь у міжнародних проектах ( на прикладі CAPINFOOD), 7 липня 2017 року, Ужгород;
5.«Національна конференція проекту CAPINFOOD в Україні», 7 серпня 2017 року в Ужгороді.
З моменту заснування кафедри при ній працює студентський науковий гурток. Протягом всього періоду функціонування кафедри роботою гуртка безпосередньо керує завідувач кафедрою проф. Коваль Г. М., доц. Пантьо В.В., ас. Карабіньош С.О. Його учасники неодноразово виступали з доповідями про проведені дослідження на підсумкових конференціях в академії, інших навчальних закладах України та країн СНД, брали участь у роботі міжнародних студентських форумів, опублікували результати своїх досліджень у журналах і збірниках праць медичних університетів Австрії, Словаччини, Польщі, Угорщини.
Співробітники кафедри постійно надають допомогу лікувальним закладам міста і області в діагностиці та лікуванні інфекційних захворювань і госпітальних інфекцій.
Колектив кафедри працює з натхненням, сумлінно ставиться до своїх службових обов’язків, намірений і надалі удосконалювати навчальний процес, готувати науково-педагогічні кадри, проводити наукові дослідження, які принесли б якнайбільшу користь народу незалежної України.
Перспективи розвитку кафедри:
- створення центру клінічних випробовувань для проведення наукових досліджень з позиції доказової медицини;
- розширення кооперації із Європейськими і світовими науковими закладами.
Відповідальна за інформацію: завідувач кафедри
Коваль Галина Миколаївна
Дата оновлення сторінки: 14.03.2019